ICHS a Angina pectoris

Čo je ICHS a AP

Čo je to angina pectoris?

Angina pectoris (AP) je jedným z prejavov ischemickej choroby srdca. Je to ochorenie, pri ktorom do srdca nepriteká dostatočné množstvo krvi a srdce potom nie je dostatočne zásobené kyslíkom. Tento nedostatok sa prejaví najčastejšie ako ostrá bolesť za hrudnou kosťou. Ischemická choroba srdca (ICHS) je najzávažnejšou príčinou srdcových problémov, medzi ktoré patrí okrem AP aj srdcový infarkt.

Čo spôsobuje anginu pectoris?

Najčastejšou príčinou AP je ateroskleróza, čiže kôrnatenie tepien srdca, ktoré zabezpečujú zásobenie srdcového svalu kyslíkom a živinami. Je to ochorenie, pri ktorom sa v stenách tepien usadzuje tuk s obsahom cholesterolu a vznikajú aterómové plaky. Usadeniny sa môžu postupne zväčšovať a zužovať srdcové cievy, dochádza k zníženému prítoku krvi do srdca, ktorý sa môže prejaviť záchvatom AP. Plaky môžu spôsobiť celkové upchatie srdcových tepien a určitá časť srdca nedostáva žiadnu krv a ani kyslík. Dochádza k rýchlemu odumieraniu srdcových buniek, teda ku srdcovému infarktu.

Vysvetlenie základných pojmov:

  • Infarkt myokardu. Krv prenáša kyslík do všetkých častí vášho tela. Keď sú tepny, ktoré prenášajú kyslík do srdca, poškodené (napr. aterosklerózou), srdce nedostáva dostatok kyslíka. Tento znížený prísun kyslíka do srdca sa prejavuje ako bolesť na hrudi (angina pectoris). Keď dôjde k úplnému zamedzeniu toku krvi do srdca, vzniká srdcový infarkt.
  • Angina pectoris. Srdce pri zvýšenej námahe potrebuje viac krvi. Ak je však koronárna (vencovitá) tepna čiastočne upchatá, nie je schopná srdcu zvýšené množstvo krvi dodať. Vzniká bolesť alebo nepríjemný pocit v oblasti hrudníka, ktorý sa môže šíriť do ramena, krku alebo ruky. Táto bolesť sa označuje ako angina pectoris. Vzniká často pri námahe a v pokoji a po užití liekov mizne.
  • Srdcové zlyhanie.  V prípade, že srdcový sval zoslabne, srdce už nie je schopné čerpať krv v dostatočnej miere do celého tela. Nedostatok krvi vo svaloch spôsobuje únavu a pocit vyčerpania, v tele sa hromadí tekutina a vznikajú opuchy („vodnatieľka“), obličky sú nedostatočne prekrvené, čo vedie k zníženému vylučovaniu škodlivých látok z tela, krv sa hromadí v pľúcach ktorá sa prejaví dýchavicou (pocit nedostatku vzduchu).

 

Prečo sa liečiť

Ako funguje srdce?

Vaše srdce je ako motor, ktorý poháňa auto. Je to svalová pumpa (čerpadlo), ktoré sa pravidelne roztiahne (načerpá krv) a stiahne (vypudí krv) – tieto deje človek vníma ako “tlkot srdca“. Roztiahnutie a stiahnutie (tlkot) srdce vykoná približne 70- krát za minútu, to znamená asi 100 000 – krát za deň, pričom prečerpá viac ako 7 000 litrov krvi do celého tela. Pracuje pritom bez prestávky celý život – každý deň, každú hodinu a minútu čerpá krv do celého tela.

Bez správnej činnosti srdca by vaše naše telo nemalo dostatok energie na všetky činnosti a aktivity každodenného života.

Ako fungujú cievy?

Zdravé srdce je veľmi aktívny sval, ktorý na svoju činnosť potrebuje dostatočné zásobenie krvou. To zabezpčujú koronárne, čiže vencovité tepny, ktoré sa nachádzajú na povrchu srdca, vstupujú do srdcového svalu a zásobujú ho krvou.

Iste už chápete, že na správnu činnosť srdca je potrebné udržať jeho cievy v dobrom stave. Rovnako je to aj v prípade ostatných  ciev v tele. Ich dobrý stav je zárukou správnej činnosti všetkých orgánov nášho tela.

Čo spôsobuje ochorenie srdca a ciev?

Jednou z hlavných príčin ochorenia srdca je vznik usadenín obsahujúcich cholesterol na vnútornej strane koronárnych (vencovitých) tepien. Tieto usadeniny môžu cievu upchať a tak znižovať prietok.

Ako mať zdravé srdce?

Mať zdravé srdce nie je zadarmo. My sami môžeme urobiť mnohé na udržanie svojho srdca v správnej kondícii. Najlepším kľúčom na udržanie kondície nášho srdca je správny životný štýl, čiže správna životospráva.

Tá pozostáva z:

- úpravy stravovacích návykov, ktoré by mali viesť k udržaniu správnej hmotnosti
- nefajčenia
- pravidelnej fyzickej aktivity
- pravidelnej kontroly tlaku krvi, pretože zvýšený tlak krvi znamená väčšiu námahu pre srdce, ktoré musí pumpovať silnejšie, aby dopravilo krv do všetkých potrebných miest v tele. Okrem toho – vysoký krvný tlak nemá spravidla dlho žiadne príznaky a prejaví sa až vtedy, ak spôsobí závažné ochorenie srdca.

A čo keď už mám choré srdce?

To je o dôvod viac, prečo dodržiavať správnu životosprávu. Kedysi prevládol názor, že ak je už raz tepna poškodená, je navždy chorá a viac sa s tým nedá nič robiť.

Dnes vieme, že poškodenie srdca a tepien je postupný proces, ktorý je možné liečbou a vlastným pričiním spomaliť alebo celkom zvrátiť.

Ako sa liečiť

Čo môžete urobiť pre svoje choré srdce?

Nefajčite!

Nikotín v cigaretách zužuje cievy. Ischemická choroba srdca sa vyskytuje u fajčiarov častejšie ako u nefajčiarov, fajčiari oveľa častejšie trpia anginou pectoris a majú zvýšené riziko infarktu myokardu. Riziko ICHS sa znižuje o polovicu po 12 mesiacoch od zanechania fajčenia. Po desiatich rokoch nefajčenia sa vyrovná riziku jedincov, ktorí nikdy v živote nefajčili.

Jedzte zdravo!

Pre zníženie rizika vzniku ICHS je dôležité snažiť sa o vyrovnanú stravu, znížiť príjem cholesterolu a nasýtených tukov, jesť viac zeleniny a ovocia a znížiť nadváhu. Nadváha znamená pre srdce prácu navyše a výskyt srdcových záchvatov je u ľudí s nadváhou častejší ako u ľudí s primeranou hmotnosťou.

Buďte fyzicky aktívny!

Vyberte si taký druh aktivity, aký vám vyhovuje. S pribúdajúcim vekom sa má námaha prispôsobiť fyzickým možnostiam jednotlivca. Medzi odporúčané aktivity patrí plávanie, bicyklovanie a rýchla chôdza.

Upravte svoj životný štýl!

Dôležitý je zdravý spôsob života, bez stresu, dostatok oddychu, pravidelné stravovanie, vyhýbanie sa prudkým zmenám hmotnosti, uvoľňujúce činnosti alebo koníčky.

Užívajte pravidelne lieky!

Ak Vám lekár predpísal lieky na srdce, užívajte ich pravidelne, sledujte si bolesti za hrudnou kosťou, ako často sa objavujú a s čím súvisia. Merajte si tiež pravidelne svoj krvný tlak a pulz. O zmenách vždy informujte svojho lekára.

Pravidelne navštevujte svojho lekára, užívajte lieky na angínu pektoris a dodržiavajte všetky pokyny lekára!

Pozn. Je možné používať aj „poslovenčený tvar“ angina pectoris, teda angína pektoris.